DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

BĚLORUSKO - DŮLEŽITÉ INFORMACE

   50 km   90 km  Benzín 95  14 Kč

Čas +1 hodina oproti našemu časovému pásmu

Silnice jsou ve velmi dobrém stavu a výborné je i značení, jak latinkou, tak azbukou. Hodně zde měří policie rychlost. Dostatek benzínových pump, radši ale vybírejte značkovou. Platba platební kartou nebyl problém. Jak už jsem psal dříve, platí se předem, pak se tankuje. V centru Minka nebyl problém zaparkovat. Mají široké bulváry, nedá se odbočit vlevo. Musíte odbočit třikrát do prava, a jste tam, kde jste chtěli odbočit doleva. Mimo Minsk jsou dlouhé rovné úseky, cestou do Polacku jsme projížděli tři vesnice. Všechny vedlejší silnice jsou na nezpevněném povrchu.
 

Hranice do Běloruska

Přecházeli jsme je ráno ve tři hodiny našeho času. Na polských hranicích jsme předjeli hodne Bělorusu, kteří čekali na odbavení. To byla ale jediná výhoda tohoto dne. Silnice je pak jednoproudá, musíte čekat na mostě přes hraniční řeku Bug. Zde jsme stáli asi 1/2 hodiny. A již je zde první stanoviště Belorusů. Jejich čepice jsou příšerné.

Dostáváme bumážku, kontrolují nám vstupní tranzitní karty (obržíte je na ambasádě společně s vízem). A anabáze teprve začíná. Hned si nás všivne policat, a nechá nás stát v extra pruhu. Po chvilce můžeme vjet na celnici. Vystupujem z auta a byrokracie může začít. Hned mě tyká, máš běloruské zdravotní pojištění? Ukážu mu své potvrzení pojištění. Odpovídá: Nemáš. Tak tam do té budky a koupit. Bělorusové neuznávají naše pojištění léčebných výloh. Na jeden den platim za sebe a syna 6 USD. To je teprve začátek. Jdeme dál. Posílají nás do budovy, kde si mám zařídit registraci vozidla. Zde nám ho vyplní, musím však u dalšího okna zaplatit 2,5 EUR. Nemají drobné, 50 centu mně vracejí v běloruských rublech. Vracím se a myslím, že máme vše. Nemáme. Další štace pasová kontrola. Razítkuje nám jak Běloruské, tak Ruské vízum.  No to snad je vše. Neni. Ještě transportní kontrola. Zde kontrolují zelenou kartu a papíry od vozu. Konečně to vše odevzdávám v okně, kde to zpracovávají asi 10 minut. Dostávám zpět registrační protokol od auta, ten odevzdáte po odjezdu ze země, a bumážku se spostou razítek. Celá procedůra nám trvala 1 hodinu. Poslední kontrola, voják bere bumážku, otvírá závoru, sklápí hřeby na silnici a my můžeme jet.

Hranice do Lotyšska

Na hranicích na nás koukali jak na exoty. Voják volá vysílačkou, že je zde osobní automobil a chce do Lotyšska. Dostáváme povolení a jedeme na celnici. Jinak jsou zde samí tiráci. I zde nás čeká kolečko s bumážkou, jde to rychle, až na pasovou kontrolu. Zde to úředníku pasové kontroly trvá pomalu hodinu, než zkontroluje asi 30 pasu a dá razítka. Máme vše a vyrážíme do Lotyšska a městečka Kraslava.

Česká ambasáda:

Bělorusko - Velvyslanectví Minsk

 zdroj: databáze Zastupitelské úřady ČR ve správě odboru administrativy a zpracování informací MZV

Velvyslanectví České republiky v Bělorusku

Posolstvo Češskoj Respubliki

Muzychny zav. 1/2, 220030 Minsk

 

Telefon 00375/17/2265244-6, sekretariát: 2265247 (přímý - nelze přepojovat na jiná čísla)
Fax +375/17/2110137
Konzulární pohotovost +375/29/6665243
E-mail minsk@embassy.mzv.cz
Ekonomický úsek Commerce_Minsk@mzv.cz
Web: www.mzv.cz/minsk
Vedoucí úřadu JUDr. Ing. Jiří KARAS