DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

DŮLEŽITÉ INFORMACE PŘED CESTOU

1. Musíte mít spolehlivé auto. Pokud nejste  vlastníkem auta, auto vám někdo zapůjčil, je nutné mít sebou notářsky ověřený souhlas a to v jazykové mutaci pro daný stát. Pozor, důrazně to na hranicích kontrolují.

2. Auto, přesto,  že máte SPZ s modrým pruhem EU, je nutné označit  samolepkou CZ vzadu (vyžaduje to Ukrajina, Bělorusko a Rusko), doporučuji označit i ve předu. Na hranicích vás budou směrovat rovnou na tranzit. Samolepky musejí být bez jakékoliv reklamy.

   

3. Potřebujete mezinárodní řidičský průkaz. Platnost je 3 roky, stojí 50 Kč a většinou vám ho vystaví na počkání.
Více info ZDE

4. Dle zákona o povinném ručení vlastníte zelenou kartu. Ověřte si, zda nemáte přeškrtnuté státy: BY, RUS a UK. Pokuď ano, je tato karta  pro tyto státy neplatná. Kontaktujte svoji pojišťovnu a nechte si vystavit novou kartu. Jinak je to dost drahá záležitost na hranicích, například Bělorusové za vystavení zelené karty požadují 50 USD.

 

5. Přesto, že máte automobil v pořádku, může nastat nepředvídatelná událost (nehoda, porucha, chybějící palivo). Doporučuji vám proto, si zařídit Klubovou kartu UAMK Plus, která má platnost i mimo jiné na Ukrajině, Bělorusku a v Rusku. Více info ZDE

 

6. Je nutné mít sjednáno pojištění léčebných výloh v zahraničí s platností ve všech státech, které hodláte navštívit. Mimo jiné budete, že máte toto pojištění sjednané, přikládat k žádosti o Ruské vízum.

7. Do Běloruska a Ruska musíte mít vízum. Více ZDE

 

To je tak v kosce vše, co byste měli mít zařízeno před vlastní cestou. Jaké zvláštnosti vás čekají na samotné cestě, více ZDE