DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

ZVLÁŠTNOSTI A ÚSKALÍ NA SAMOTNÉ CESTĚ

Předně Evropa končí polskými hranicemi. Opouštíte schengenský prostor. Na dalších hranicích nejde celník k vám, ale vy musíte vystoupit a jít za celníkem. Chce se to obrnit velkou trpělivostí, nejsou nijak rychlí a jasně vám dají najevo kdo je tu pánem. Nejhorší hranice byly Polsko - Bělorusko. Asi nejlepší Litva - Rusko. Musíte počítat s velkou čekací dobou, fronty a menší chaos. Čekací doba závisí na stavu na hranicích, na dni a čase, kdy budete přecházet hranici.

Čekací doby na naší cestě:

Polsko - Ukrajina: přechod Buzcyna - Krakovec          0 h. více ZDE

Ukrajina - Polsko: přechod Hrebenne                       3 h. (díky novinářskému průkazu) jinak tam čekali lidé 9 hodin.

                                                                                      více ZDE

Polsko - Bělorusko: přechod Terespol - Brest           1,5 h. více ZDE

Bělorusko - Lotyšsko: přechod Polack                       1 h. více ZDE

Litva - Rusko: přechod Panemune - Sovetsk              1,5 h. více ZDE

Rusko -Polsko: přechod Manovono - Gronovo              1 h. více ZDE

Na ostatních hranicích jste v Evropské unii, hranice se jen projíždí.

Benzín, čerpací stanice a platební karty:

Po celou dobu cesty je mnoho benzínových čerpadel. Přesto jsem v autě vezl 10 litrový kanystr. Všude jsem bezproblémů platil platební kartou, a to i v Bělorusku a Rusku. Zvláštností je samotný nákup benzímu nebo nafty. Musíte vědět, kolik chcete paliva, to oznámíte obsluze, zaplatíte předem a až potom můžete tankovat. Tento postup je v techto státech:  Ukrajina, Bělorusko, Lotyšsko, Estonsko, Litva a Rusko.

Ne všude ale mají benzín natural 95. Na východě se stále hodne používá benzín 92. Tankujte radši u zahraničních značkových společností (Lukoil, Orlen atd). Já jsem se řídil heslem, když pumpa vypadala na první pohled pěkně a luxusně, bude i kvalitní palivo. A to taky vyšlo.

Ceny benzínu 95 natural v Kč za jeden litr:

Bělorusko: 14 Kč

Lotyšsko:   30 Kč

Estonsko:   29 Kč

Litva:         29,50 Kč

Rusko:       20 Kč

Polsko:       31 Kč

Stav silnic a mýtné na silnicích:

Stav silnic, teda mezinárodních hlavních tahů je na vysoké úrovni ve všech zemí kromě Ukrajiny. Ukrajina a její silnice, to je tragédie. I naše D1 je oproti ukrajinským silnicím super deluxe silnice. Silnice zde jsou v tragickém a havarijním stavu. Maximální rychlost, kterou jsem jel na Ukrajině bylo 60 kilometrů v hodině. Ve mětech je to ještě horší. Ve Lvově jsem myslel, že máme včudu tlumiče.

Ve většině států jsou vedlejší silnice pouze s nezpevněným, většinou písečným nebo štěrkovým povrchem, který strašně práší. Hlavní tahy jsou většinou rovné dlouhé useky, vidíte jen horizont. Třeba z Minska do Polacku je to asi 260 kilometrů, a cestou míjíte jen tři vesnice, jinak jedete stále lesem nebo loukama.

Mýtné jsme platili za celou cestu jen v Bělorusku, a to na dálnici Brest  - Minsk a to 4 USD nebo 3 EUR.